Istentisztelet - Sermon 2021. május 9.


 Élőben interneten 11 órakor (Los Angeles-i idő) - LIVE at 11 AM 

join with Google Meet: 

Csatlakozás telefonnal +1 916-400-9608 (PIN: 788 690 646 ‬#)
További telefonszámok

További információ a csatlakozáshoz - For information on how to connect send a letter to templom@elsoegyhazla.org

Szeretettel várunk közösségünkbe, hogy jól érezd magad, barátokra találj, de leginkább, hogy Isten Igéje megérintse a szívedet és megváltoztassa, megáldja életedet!


ORDER of WORSHIP - ISTENTISZTELETI SORREND 

I. ISTEN HOZOTT! WELCOME!
Attila Hegedüs
Szeretettel köszöntünk! We welcome everyone who is with us today! Hálás köszönet...thank you to...our Pastor Zoltán Bátori L.M. and our Guest Pastor, Rev. Bishop Koloman K. Ludwig for the worship service today.  Thank you to Oliver Monus, Dr. Tai Chen, Andrea Kotschy, Dr. Katalin Havasi, Éva Mátté for their participation and Loránt Papp for his poem. 
Kérjük némítsd le a mikrofonod az istentisztelet alatt. 
During the worship, please mute your microphone.

MUSICAL PRELUDE
Oliver Monus
II. ENGLISH WORSHIP

III. CALL to WORSHIP 
Zoltán Bátori, L.M.

IV. OPENING PRAYER
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig

V. HYMN: (60) His Name is Wonderful
His name is wonderful; His name is wonderful
His name is wonderful; Jesus my Lord
He is the mighty King; Master of everything
His name is wonderful; Jesus my Lord
His name is wonderful; His name is wonderful
His name is wonderful; Jesus my Lord
Bow down before Him; Love and adore Him
His name is wonderful; Jesus my Lord.


VI. ENGLISH BIBLE READING: Exodus 20:5; Exodus 2:1-3 NIV
Dr. Tai Chen
Exodus 20:5:
5 You shall not bow down to them or worship them; for I, the LORD your God, am a jealous God, punishing the children for the sin of the parents to the third and fourth generation of those who hate me, 

Exodus 2:1-3:
The Birth of Moses
2 Now a man of the tribe of Levi married a Levite woman, 2 and she became pregnant and gave birth to a son. When she saw that he was a fine child, she hid him for three months. 3 But when she could hide him no longer, she got a papyrus basket[a] for him and coated it with tar and pitch. Then she placed the child in it and put it among the reeds along the bank of the Nile.

VII. SERMON: "...Visiting the Iniquity of the Fathers..."
Zoltán Bátori, L.M.

VIII. PASTORAL PRAYER 
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig

LORD’S PRAYER: Hymn 168  in the Red Hymnal 
Our Father who is in heaven, hallowed be your name, your kingdom come, your will be done, on earth as it is in heaven. Give us today our daily bread. And forgive us our debts, as we also have forgiven our debtors. And lead us not into temptation, but deliver us from evil, for Thine is the power, and the Kingdom and the Glory forever and ever. Amen.IX. SPECIAL PERFORMANCES:
Oliver Monus
Dr. Tai Chen, flute solo
Papp Loránt, vers

X. MAGYAR ISTENTISZTELET

XI. KEZDŐ ÉNEK: (65) Áldjátok az Úr Nevét 
1. Áldjátok az Úr nevét,
Akik neki szolgáltok!
Magasztaljátok őtet,
Kik hív szolgái vagytok,
Kik állotok házában
És jártok tornáciban.


XII. ELŐFOHÁSZ
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig

XIII. FENNÁLLÓ ÉNEK: (120) Hinni taníts uram
Hinni taníts, Uram, kérni taníts!
Gyermeki, nagy hitet kérni taníts!
Indítsd fel szívemet, buzduljon fel, Neked
Gyűjteni lelkeket! Kérni taníts!


XIV. BIBLIA OLVASÁS: 2 Mózes 2:4-10.
Dr. Havasi Katalin:
2 Mózes 2:4-10:
4 Az õ nénje pedig megáll vala távolról, hogy megtudja: mi történik vele?
5 És aláméne a Faraó leánya, hogy megfürödjék a folyóvízben, szolgálóleányai pedig járkálnak vala a víz partján. És meglátá a ládácskát a sás között s elküldé az õ szolgálóleányát és kihozatá azt.
6 És kinyitá és látá a gyermeket; és ímé egy síró fiú. És könyörûle rajta és monda: A héberek gyermekei közûl való ez.
7 Az õ nénje pedig monda a Faraó leányának: Elmenjek-é s hívjak-é egy szoptatós asszonyt a héber asszonyok közûl, hogy szoptassa néked a gyermeket?
8 És a Faraó leánya monda néki: Eredj el. Elméne azért a leányzó, és elhívá a gyermek anyját.
9 És monda néki a Faraó leánya: Vidd el ezt a gyermeket és szoptasd fel nékem, és én megadom a te jutalmadat. És vevé az asszony a gyermeket és szoptatá azt.
10 És felnevekedék a gyermek, és vivé õt a Faraó leányához, és fia gyanánt lõn annak, és nevezé nevét Mózesnek, és mondá: Mert a vízbõl húztam ki õt. 

XV. NAGY ÉNEK: (124) Nagy vagy, te Isten
Nagy vagy Te, Isten, nagy a Te hatalmad,
Világteremtő a Te szózatod!
Mondád: „Legyen!”, s a puszta semmiségből
Világosság s mindenség támadott.
A csillagezrek, a nap fényessége,
Ég, föld követte szent parancsszavad.
Remeg szívem, s megdöbbenvén csodálja
Mindenható, dicső hatalmadat.


XVI. Igehirdetés: Egy Borzasztó Helyzet Isteni Megoldása
Bátori Zoltán, L.M.


XVIII. HÁLAÁLDOZAT és FELAJÁNLÁSI IMA
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig

XIX. PÁSZTORI IMA
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig

és a MI ATYÁNK’
a gyülekezet közösen, Kotschy Andrea vezetésével:
"Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te neved; Jöjjön el a te országod; legyen meg a te akaratod, mint a mennyben, úgy a földön is. A mi mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma. És bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk azoknak, a kik ellenünk vétkeznek; És ne vígy minket kísértetbe, de szabadíts meg minket a gonosztól. Mert tiéd az ország és a hatalom és a dicsőség mind örökkön örökké. Ámen! "

XX. ZÁRÓ ÉNEK: (112) Zengjen hálaének
Zengjen hálaének, 
Minden ajkon zengjen! 
Isten szent nevének. 
Hő imát rebegjen. 
Mindaz, aki tudja, 
Hogy az Úr kegyelme. 
Minden bánatunkba 
Gyógyírt hoz sebünkre!


XXI. HÁLAADÁSI és ZÁRÓ IMA
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig


XXII. HÍRDETÉSEK
Tünde Garai
THANK YOU to all who joined us today! We hope you will join us again next Sunday. 

SAVE THE DATE! Előzetes! Please note the following events on your calendar:

May 16 Presbiter Meeting and Lunch. 
May 23 Pentecost Sunday w/ Holy Communion.
May 29 SATURDAY Outdoor Tea Party at Tünde's House. 10:30 AM - 2:30 PM. Please RSVP by May 16.
June 6 Presbiter Meeting and Lunch.
June 20 Annual Congregational Meeting, Father’s Day Program. 
Jul. 11 Presbiter Meeting and Lunch.
Jul. 18 Friends and Family Day.
Aug. 1 Presbiter Meeting and Lunch. Our 95th Birthday!
Aug. 15 New Bread w/ Communion. Friends and Family Day.
Sept. 12 Presbiter Meeting and Lunch.
Sept.19 Hungarian Heritage Day. Kulturális Örökség Nap! Lunch, süti vásár AND Program! Proceeds will help build a new fence and kitchen for the ErdélyiTelefonos Szeretetszolgálat's Children's Camp. This summer camp is free to children who otherwise would not be able to attend camp.
Nov. 14 FALL BENEFIT CONCERT and Celebration of our 95th Anniversary! All donations benefit our church.

Every Thursday at 6 PM: online Bible study led by Dr. Katalin Havasi.
Every Saturday at 10:30 - noon, Online Fellowship Videoconferencing. Let's catch up!
Monthly on Fridays: Csoportos kirándulás...outdoor Church outings usually in the afternoon. 

Imádkozzunk betegeinkért. Please pray for our Pastor, recovering from a sugar event. Béla B. and Béla M. who had eye surgeries. Our friend Ági P. in Erdély, and her family, recovering from Covid. Andrea K., recovering from appendicitis.

Boldog születésnapot kívánunk: Kati S. (5-14), Géza K. and Géza Cs. (both 5-15), Andrea H. (5-25),  Dr. Carmen H. (5-29), Ibolya F...Isten éltessen sokáig!

THANK YOU! Hálás Köszönet!
For our new large TV and those who installed it! Thank you also to all who brought something to share for Mothers' Day. A heartfelt thanks to all who contribute in any way to the life of our Congregation.

SAD NEWS: We are sad to announce the passing of our beloved friend and former member, Chief Elder, Organist and more, Margaret Saltzer, who passed away on May 4th. Words cannot describe how much she meant to our Congregation and how grateful we are for how much she contributed to the life of our church. May she rest in peace.

Margaret Szabó Saltzer
1928 – 2021

Margaret Szabó Saltzer, aged 92, of Carson City, Nevada, passed away peacefully during the early evening hours of  May 4, 2021 with her children by her side. Born in 1928 in Oakland, California to the late Rev. Anthony Szabó and his wife Mária, Margaret spent many happy years in Los Angeles and Sierra Madre prior to moving to Carson City, Nevada in the late1980's to be closer to family.

Margaret is survived by her loving children Katherine, Ilonka, Nancy, Louis, Gigi and their families. She is also survived by her sister Martha and her family, as well as many other relatives and countless treasured friends, near and far. Deeply inspired by her Father, Margaret spent her life dedicated to serving God and community at the First Hungarian Reformed Church of Los Angeles (United Church of Christ). Over many decades at the First Church, she served as: Organist, Pianist, Fellowship Coordinator, Youth Leader, Choir Director, Chief Elder and more. Words cannot adequately describe how much she meant to the Congregation of the First Church and the Congregation's profound gratitude for her service. Margaret was loved and respected by many.  She touched innumerable lives with her grace, wisdom, love and kindness and she will be deeply missed. May her memory be a blessing to all who knew her and may she rest in peace. Margitka, nyugodj békében. Emléked legyen áldott. 

"Boldogok a halottak, akik az Úrban halnak meg." 
(Jelenések 14:13)

A gyászoló család szomorú szívvel tudatja, hogy
SALTZER SZABÓ MARGIT  

2021. május 4-én hosszú, szép, boldog életének 92. évében befejezte mulandó földi útját és örökre megpihenve hazaérkezett Megváltójához, akit hűséggel szolgált és dicsőített. 

Édesanyánkról hálaadó istentisztelet keretében később fogunk megemlékezni, és református szertartás szerint kísérjük utolsó útjára.

Gyászolják: gyermekei, unokái, dédunokái, testvére, 
rokonai, barátai és számos tisztelői. 

Dr. Hickey Katalin

For Magyar Community news: www.amhirlap.com

Tagjainak áldozatából tartjuk fenn  épületeinket, végezzük szolgálatunkat. Tudjuk pedig, hogy aki szűken vet, szűken is arat, és aki bőven vet, bőven is arat. Mindenki úgy adjon, ahogyan előre eldöntötte szívében, ne kedvetlenül vagy kényszerűségből, mert „a jókedvű adakozót szereti az Isten” -- 2 Kor 9,6-7

Our church exists because of God’s grace, our prayers, and our gifts of time and resources.
A heartfelt thank you to all who contribute in any way to the life of our Congregation. 

Ha Isten Igéjét a szívedben hordozod és  megosztod másokkal,
életed olyan lehet,  mint a hullámot  indító vízcsepp.

Viszontlátásra a jövő héten! 
SEE YOU NEXT SUNDAY!

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések