2021. november 14. 11 óra - Istentisztelet Saltzer Szabó Margaret emlékére


 Istentiszteletünket Cline Saltzer Szabó Margaret emlékére tartjuk, egyházunknak hűséges, áldozatos, védő és támogató régi volt Főgondnokunk. Legyen áldott emléke örökké.  

We dedicate this morning's worship to our faithful and dedicated former Chief Elder, Margaret Szabó Saltzer Cline. Thank you for joining in to celebrate her life today. We thank everyone responsible for today's music, as music was Margaret's special love.  

 “Sing joyfully to the Lord, you righteous; it is fitting for the upright to praise him."  - Psalm 33:1 

 ÁLDÁS, BÉKESSÉG!
Attila Hegedüs
Szeretettel köszöntünk es hálás köszönet...thank you to Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig for officiating today, as per Margaret's request. Also, Pastor Zoltán Bátori, Oliver Mónus, Eva Mátte, Dr. Tai Chen, Dr. Katalin Havasi, Rev. Les Martin, Loránt Papp for their participation. 

ENGLISH WORSHIP  

MUSICAL PRELUDE
Oliver Mónus  

WELCOME and CALL to WORSHIP
Pastor Zoltán Bátori 

OPENING PRAYER 
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig
Calvin Synod Conference, United Church of Christ 

HYMN NO. (10 v. 1,4. Red Hymnal) Praise to the Lord Almighty
1. Praise to the Lord, the Almighty,
the King of creation!
O my soul, praise Him, for He is thy
health and salvation!
All ye who hear,
Now to His temple draw near;
Sing now in glad adoration!   
4. Praise to the Lord! Oh, let all that
is in me adore Him!
All that hath life and breath, come
now with praises before Him!
Let the Amen
Sound from His people again;
Gladly for aye we adore Him.  

ENGLISH BIBLE READING: Book of Ecclasiastes 3.
Dr. Tai Chen 
1 For everything there is a season, and a time for every matter under heaven: 2 a time to be born, and a time to die; a time to plant, and a time to pluck up what is planted; 3 a time to kill, and a time to heal; a time to break down, and a time to build up; 4 a time to weep, and a time to laugh; a time to mourn, and a time to dance; 5 a time to cast away stones, and a time to gather stones together; a time to embrace, and a time to refrain from embracing; 6 a time to seek, and a time to lose; a time to keep, and a time to cast away; 7 a time to rend, and a time to sew; a time to keep silence, and a time to speak; 8 a time to love, and a time to hate; a time for war, and a time for peace. 9 What gain has the worker from his toil? 10 I have seen the business that God has given to the sons of men to be busy with. 11 He has made everything beautiful in its time; also he has put eternity into man's mind, 14 I know that whatever God does endures for ever; nothing can be added to it, nor anything taken from it; God has made it so. 

SERMON: Reflecting on the Times of Our Lives.
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig 

PASTORAL PRAYER 
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig 

and the LORD’S PRAYER: Hymn 168  in the Red Hymnal 
Our Father who is in heaven, hallowed be your name,   your kingdom come, your will be done, on earth as it is in heaven. Give us today our daily bread. And forgive us our debts, as we also have forgiven our debtors. And lead us not into temptation, but deliver us from evil for Thine is the power, and the Kingdom and the Glory forever and ever. Amen. 

SPECIAL MUSIC
Oliver Mónus (piano solo), Dr. Tai Chen (flute solo); Loránt Papp (poem).  

MAGYAR ISTENTISZTELET 

KEZDŐ ÉNEK: (283 v.1,4 Magyar É. Könyv) Hittel Rád Tekintek
1. Hittel rád tetintek, 
Báránya Istennek, 
Szent Jézusom!
Kérésem hallgasd meg, 
Oh vedd el bűnömet,
Mátol had lehessek 
Tied Uram! 

4. Ha tűnik ez álom,
S már érzem halálom
Hideg árját,
Drága Üdvözitőm,
Ments meg félelmemtől,
Hadd lássam fönn dicsőn
A szép hazát! 

 ELŐFOHÁSZ
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig  

FENNÁLLÓ ÉNEK: Erős Várunk Nekünk az Isten
1. Erős vár a mi Istenünk, 
Jó fegyverünk és pajzsunk.
Ha ő velünk, ki ellenünk? 
Az Úr a mi oltalmunk.
Az ős ellenség 
Most is üldöz még,
Nagy a serege, 
Csalárdság fegyvere, 
Nincs ilyen több a földön.  

BIBLIA OLVASÁS: János 19:25 – 27a.
Dr. Havasi Katalin
25 Jézus keresztjénél ott állt az édesanyja és annak nővére. Ott volt Mária, a Klópás felesége és a magdalai Mária. 26 Amikor Jézus ránézett az anyjára, és a közelben álló tanítványra, akit szeretett, így szólt az anyjához: „Asszony, itt a fiad!” 27 A tanítványnak pedig azt mondta: „Nézd itt van az anyád!” 

NAGY ÉNEK: Ó Seregeknek Istene 
1. Ó, seregeknek Istene,
Mely kedves gyönyörűsége
A te szerelmes hajlékidnak!
Az én lelkem fohászkodik, :/: 

Tornácodba kívánkozik.
Ó, Istene a magasságnak!
Áhítozik testem, lelkem
Tehozzád, élő Istenem!  

IGEHÍRDETÉS: Isten Ajándéka.
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig 

PÁSZTORI IMA
Pastor Zoltán Bátori és a ‘MI ATYÁNK’ - a Gyülekezet Közösen, Éva Matté vezetéséve1:
Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg  a te neved;  Jöjjön el a te országod; legyen meg a te akaratod, mint a mennyben, úgy a földön is. A mi mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma. És bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk azoknak, a kik ellenünk vétkeztek; És ne vígy minket kísértetbe, de szabadíts meg minket a gonosztól. Mert tiéd az ország és a hatalom és a dicsőség mind örökké.  Ámen! 

ZÁRÓ ÉNEK: Az Úr Énnékem Őriző Pásztorom 
1. Az Úr énnékem őriző pásztorom,
Azért semmiben meg nem fogyatkozom.
Gyönyörű szép mezőn engemet éltet,
És szép kies folyóvízre legeltet;
Lelkemet megnyugtatja szent nevében,
És vezérl engem igaz ösvényében. 

2. Ha a halál árnyékában járnék is,
De nem félnék még ő sötét völgyén is,
Mert mindenütt te jelen vagy énvelem,
Vessződ és botod megvigasztal engem,
És nekem az én ellenségim ellen
Asztalt készítesz, eledelt adsz bőven. 

3. Az én fejemet megkened olajjal,
És engemet itatsz teljes pohárral;
Jóvoltod, kegyességed körülvészen
És követ engem egész életemben.
Az Úr énnékem megengedi nyilván,
Hogy mind éltiglen lakjam ő házában. 

HÁLAADÁSI és ZÁRÓ IMA
Pastor Zoltán Bátori 

SOLO: I Then Shall Live by Gloria Gaither, music by Jean Sibelius
Eva Mátté (voice) accompanied by Oliver Mónus (piano) 

REMEMBERING and CELEBRATING Margaret: 
Dr. Kathy Hickey - eldest daughter of Margaret and Louis Saltzer
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig - long time personal friend of Margaret's
Rev. Les Martin - long time personal friend of Margaret's and also representing GBU Life, Dist. 3000
Hungarian Reformed Federation of America
Tünde Garai - long time personal friend
and anyone else who wishes to speak. 

AFFIRMATION of FAITH
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig:
We believe there is no condemnation for those who are in Christ Jesus. We know that for those who love God, for those who are called according to his purpose, all things work together for good. We are certain that neither death nor life, nor angels nor rulers, nor things present nor things to come, nor powers, nor height nor depth, nor anything else in all creation, will be able to separate us from the love of God in Christ Jesus our Lord. Amen. 

BENEDICTION
Rt. Rev. Kolomán K. Ludwig  

BLESSINGS and THANK YOU
Pastor Zoltán Bátori 

POSTLUDE
Oliver Mónus  

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések